Zajímavosti z oboru!

24.11.2020

V posledních dvou týdnech jsme na Facebooku sdíleli zajímavé odkazy na rozhovory, knižní tipy, konference. Nyní přinášíme souhrn 4 z nich zde na webu aby Vám nic důležitého neuteklo!


Odborná konference již dnes!

Při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí páchaného na ženách dne 25.11.2020 proběhne online mezinárodní odborná konference, která se zaměří na problematiku domácího a genderově podmíněného násilí v souvislosti s pandemií COVID-19.

Odkaz ke sledování zde: https://www.facebook.com/events/655466278470397


Perfektní kniha pod stromeček nebo rovnou k Mikuláši!

KNIŽNÍ TIP: Nový úhel pohledu na příčiny a řešení závislosti přináší uznávaný lékař Gabor Maté ve své knize s názvem V říši hladových duchů. Přelomovou knihu vydalo letos v českém jazyce nakladatelství Peoplecomm. Na ukázku přikládáme pár slov z úvodu autora. "Nezeptám se vás, na čem jste byli závislí," říkávám často lidem. "Ani kdy nebo jak dlouho. Jen bych chtěl zjistit, co vám nabízelo to, na čem jste byli závislí. Co se vám na tom líbilo? Co vám to v krátkodobém rámci dávalo?" Obvykle se všechny odpovědi nesou v podobném duchu: "Pomáhalo mi to uniknout emoční bolesti; zvládat stres; uklidnit se; najít spojení s druhými; získat pocit, že mám věci pod kontrolou." 

Tyto odpovědi naznačují, že závislost není ani volba, a primárně ani nemoc. Vycházejí ze zoufalé snahy lidských bytostí vyřešit problém. Problém emoční bolesti, nezvladatelného stresu, ztráty kontroly a spojení s druhými, hluboce zakořeněnou nespokojenost se sebou samými. Stručně řečeno, jde o marné pokusy vyřešit problém lidské bolesti. Všechny drogy - a všechny druhy chování a rysy závislostí, ať už se jedná o užívání nějakých látek nebo o nějakou formu hazardních her, o závislosti na sexu či internetu - mají bolest buď přímo tlumit nebo od ní odvádět pozornost. Z toho vychází i moje mantra: první otázkou není "Z čeho pramení ona závislost?", nýbrž "Z čeho pramení ona bolest?"

Máte knihu už ve své knihovně? Pokud ne, můžete ji zakoupit na https://www.peoplecomm.cz/v-risi-hladovych-duchu

Nové číslo APLP a článek o ČAA!

Přinášíme vám vedle výroční zprávy i slibovanou online verzi nového čísla časopisu APLP. Autoři pro vás tentokrát připravili mnoho článků na významné téma smrti. Toto číslo je pro nás důležité i především proto, že se v něm dočtete o "Významu a roli ČAA v oboru adiktologie". Článek zpracoval kolektiv autorů v čele s paní doktorkou Lososovou. Přejeme vám příjemné čtení. 

Odkaz k online číslu zde: https://www.aplp.cz/aktualni-cislo-2/

Výročka za rok 2019 je tu!

Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2019 je vám od 18.11.2020 plně k dispozici. Dozvíte se o míře užívání návykových látek mezi dospívajícími, jaké dopady má epidemie COVID-19 na intenzivní i rekreační uživatele a další zajímavá témata.