Souhrn ADI-aktualit z Facebooku!

13.01.2021

Kdo sledujete náš Facebook, o informace jistě nemáte nouzi. 

Někdy nám však informace protečou mezi prsty, proto přinášíme přehled 8 zajímavostí z oboru zveřejněných na Facebooku ČAA v prosinci 2020 a prvních dnech ledna 2021!


Kyberšikana a povedený seroš o ní

Kyberšikana je v dnešní době velké téma. V adiktologii se s ním setkáváme především v programech primární prevence na školách.

Pro nás dospělé může být možná těžké představit si, co děti a mladiství v takových chvílích prožívají. Velmi povedeným způsobem nám tuto problematiku představuje thrillerový seriál #martyisdead, který je inspirovaný skutečnými případy kyberšikany.

Tento osmidílný seriál jako první v české historii vyhrál cenu Emmy. Že má snímek silnou vizuální i obsahovou stránku dokládá fakt, že získal i hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer a stal se nejlepším televizním a internetovým projektem na festivalu Finále Plzeň 2020 v kategorii Seriálová tvorba. A není se čemu divit, při shlédnutí několika minutových dílů se vám doslova zatají dech. Tvůrcům patří velká gratulace.

První díl seriálu si můžete pustit na www.mall.tv/martyisdead/s1-e1-martyisdead


Konopí si "polepšilo"

Konopí si na mezinárodní půdě o krapet vylepšilo pověst. Úřad OSN jej vyřadil ze seznamu nejtěžších drog, mezi které se řadí například heroin. Už bylo na čase. Konopí sice zůstává na seznamu drog pod dohledem mezinárodních institucí, kde najdeme třeba kokain nebo metadon, ale i tak je to krok dopředu. Doufejme, že časem přijdou i další. 

Komplexní zprávu naleznete na FB ČT 24 zde: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4010906838922642&id=1307303269283026


SANANIM slaví 30.narozeniny

Jistě Vám tato zpráva neušla! Významná organizace na českém poli slaví významný milník kreativním způsobem, například zajímavou hudební kompilací!

https://www.sananim.cz/

https://www.sananim.cz/aktuality/464/sanitas-animae-beneficni-hudebni-kompilace.html


Duše - covid - adiktologie 

8.12.2020 vysílala ČT Fokus Václava Moravce na téma "Virus v duši".
Mimo další osobnosti je hostem pořadu také adiktoložka Michaela Štáfková.

Ke sledování zde: https://www.ceskatelevize.cz/.../11054978064.../220411030530009/

Covid 19 má vliv na lidskou duši a na duševní zdraví jako celek.
Covid 19 má vliv na naše klienty a pacienty.

Dle výsledků studie publikované v prestižním periodiku The Lancet Psychiatry:
- 1 z 5 covid 19 pozitivních pacientů má do 3 měsíců diagnostikovanou psychiatrickou poruchu
- pouze 1 z 4 osob neměla psychiatrickou poruchu před onemocněním covid 19
- pacienti s poruchou duševního zdraví mohous větší pravděpodobností onemocnět covidem 19

Pečujme o duševní zdraví svých klientů a pacientů, pečujme i o to své.

https://www.ox.ac.uk/.../2020-11-10-almost-20-covid-19-patien...


10 terapií zdarma

Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory v době covidové!

10 sezení zdarma.

Platí do konce května 2021.

https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/dospeli/prispevek-na-podporu-zvyseni-dostupnosti-psychosocialni-podpory


Radio WAVE a profesor Miovský!

Poslechněte si obsahově bohatý rozhovor s předním odborníkem na závislosti profesorem Michalem Miovským.

Dozvíte se například o dopadech pandemie COVID-19, o vývoji destigmatizace oboru adiktologie a dalších zajímavostí ze světa závislostí.

https://wave.rozhlas.cz/lide-casto-nechapou-kolika-z-nich-se-nas-obor-tyka-rika-adiktolog-michal-miovsky-8355809?fbclid=IwAR1-NgVNyqt5tn62znnwkUuMfImwwAndRV9sxdVS4EcxZjMuiX3Nmb1tmOE#player=on


ČASA má také nové vedení!

Do začátku roku jsme sdíleli skvělou novou zprávu o České asociaci studentů adiktologie, která si na sklonku roku zvolila nové předsednictvo plné staronových tváří!

- Kateřina Štočková - předsedkyně
- Nikol Koutenská - místopředsedkyně
- Tereza Salavová - místopředsedkyně

Moc nás těší studentská aktivita, která byla vždy zprávou o zájmu a růstu daného oboru, a přejeme ČASA úspěšný nejen studijní rok 2021!

www.addictology.net


Přednáška přední odbornice na problematiku CHEMSEXU!

Poslechněte si přednášku o chemsexu, které se na AT Konferenci 2019 ujala Mgr. Xenie Uholyeva, Ph.D. - psycholožka, psychoterapeutka, doktorka sociální psychologie a naše přední odbornice na problematiku chemsexu. Video vám přináší Sananim a Drugreporter. 

https://www.youtube.com/watch?v=U1fA5RJ78PY&feature=share&fbclid=IwAR3mKrta1IPRioY0QdTgk-w0CvkDvhdclL6wEtjmhBz59Nftcy9mdSNy3wQ